آیکون واتساپ
TEL: 02155412101

حلقه اسلینگ

حلقه اسلینگحلقه اسلینگ Sling ring یک قطعه فولادی تولید شده به روش خم کاری و از اتصالات کاربردی در تولید اسلینگ می باشد. از حلقه فولادی هم در تولید اسلینگ های زنجیری و هم در تولید اسلینگ های سیم بکسلی استفاده می شود و در برخی از اسلینگ های تک شاخه و در تمامی اسلینگ های چند شاخه مورد استفاده قرار می گیرد. حلقه اسلینگ در واقع نقطه ای است که رشته های مختلف در این نقطه به هم می رسند و در آویز اسلینگ در نقطه بالایی اغلب متصل به قلاب جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد. حلقه اسلینگ هم بصورت سایز دار و اغلب بصورت تناژ دار مورد استفاده قرار می گیرد که در پروسه لیفتینگ بار متناسب با سایز زنجیر و سیم بکسل و البته تعداد رشته های اسلینگ تناژ بالاتری از حلقه اسلینگ نیز مورد استفاده قرار می گیرد. بازرگانی جنرال بکسل General boxel وارد کننده سایز ها و برند های مختلف حلقه اسلینگ در ایران است.

مشخصات فنی حلقه اسلینگ

حلقه اسلینگ در سه شکل مختلف به شکل بیضی با بیشترین میزان کاربری، بصورت گلابی با کاربری محدودتر و گاهی نیز بصورت دایره ای به شکل رینگ تولید می شود. حلقه اسلینگ را در گرید های مختلف فولادی و استنلس استیل متناسب با گرید زنجیر و سیم بکسل تولید و مورد استفاده قرار می دهند. پر مصرف ترین گرید فولادی بکار گرفته شده در تولید حلقه اسلینگ گرید G80 که از فولاد با درصد کربن متوسط و همراه با عملیات سخت کاری حرارتی تولید شده است می باشد.

برخی برند های معتبر تولید کننده حلقه اسلینگ مانند Crosby به تولید گرید های بالاتر مانند گرید G100 , G120 از حلقه اسلینگ نیز می پردازند که دارای ساختاری ترد تر اما با تنسایل مقاومت کششی و سختی بالاتر می باشد که در اتصالات اسلینگ زنجیری با همین گرید مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از کاربری ها از دو سایز متفاوت حلقه اسلینگ که یکی با سایز بزرگتر بعنوان حلقه مادر و اغلب دو عدد حلقه اسلینگ کوچکتر که تحت نام حلقه اسلینگ دو بچه شناخته می شود استفاده می شود.

انواع حلقه اسلینگ در جنرال بکسل

حلقه اسلینگ بیضی فولادیحلقه اسلینگ بیضی فولادی

موجود
حلقه اسلینگ گلابیحلقه اسلینگ گلابی

موجود
حلقه اسلینگ دایره شکلحلقه اسلینگ دایره شکل

موجود
حلقه اسلینگ استنلس استیل 316حلقه اسلینگ استنلس استیل 316

موجود
حلقه اسلینگ دایره استنلس استیلحلقه اسلینگ دایره استنلس استیل

موجود
حلقه اسلینگ استنلس استیل گلابی گرید 316حلقه اسلینگ استنلس استیل گلابی گرید 316

موجود
حلقه اسلینگ فولادی آمریکایی CROSBYحلقه اسلینگ فولادی آمریکایی CROSBY

موجود
حلقه اسلینگ با دو بچهحلقه اسلینگ با دو بچه

موجود
حلقه اسلینگ فولادی کروزبی CROSBYحلقه اسلینگ فولادی کروزبی CROSBY

موجود

پوشش سطحی حلقه اسلینگ فولادی

با وجود مقاومت تنسایل و سختی سطحی بسیار بالای حلقه اسلینگ فولادی مانند دیگر قطعات صنعتی فولادی این قطعات نیز در تماس با خورنده های محیطی بالاخص آب و رطوبت که درصد فراوانی بالایی در طبیعت هستند به سرعت الکترون از دست داده، اکسید شده و یا زنگ می زنند. این امر به سبب وجود درصد بسیار بالایی از عنصر فلزی آن در ترکیبات شیمیایی حلقه اسلینگ فولادی در قیاس با حلقه فولادی استیل می باشد که میل آهن به از دست دادن سه الکترون آزاد را در پی دارد. از این رو مانند سیم بکسل و زنجیر و دیگر قطعات صنعتی حلقه اسلینگ نیز نیاز به محافظت سطحی دارد. بر خلاف سیم بکسل و زنجیر که اغلب از فرایند های آبکاری گالوانیزه سرد یا گرم برای پوشش سطحی استفاده می کنند اغلب از رنگ کوره ای برای پوشش سطحی حلقه اسلینگ استفاده می شود. این رنگ ها که اغلب یا به رنگ قرمز، زرد و گاهی نیز به رنگ آبی مورد استفاده قرار می گیرند در دمای بالا بر روی سطح حلقه اسلینگ پخته شده و یک لایه مقاوم سطحی و براق را برای جلوگیری از تماس مستقیم آب و رطوبت پدید می آورند. بدیهی است که در نقاطی از حلقه اسلینگ که سطح این رنگ سایش پیدا می کند زنگ زدگی می تواند اتفاق بیافتد.

مقایسه کاربری حلقه اسلینگ فولادی و استیل

زمانیکه معیار انتخاب اتصالات لیفتینگ سایز می باشد یعنی حلقه اسلینگ بر حسب سایز زنجیر و یا سیم بکسل مورد انتخاب قرار می گیرد نیاز به مقایسه عملکرد، قابلیت ها و کاربری گرید های فولادی و استیل حلقه اسلینگ می باشد. عدم وجود عملیات حرارتی سخت کاری برای حلقه اسلینگ از جنس استنلس استیل سبب می شود دارای ساختار فلزی نرمتری بوده یعنی تحت تاثیر تنش های سایشی دچار سایش سطحی و حتی شکل ذیری و چکش خواری آن در مقایسه با حلقه اسلینگ فولادی سبب تغییر شکل آن می شود. به بیان ساده تر در مواردی که میزان بالایی از تنش های کششی و سایشی بر پیکر حلقه اسلینگ وارد می شود انتخاب مناسب تر فولاد می باشد.

ارجحیت اصلی حلقه اسلینگ استیل به حلقه های فولادی ضد زنگ بودن آنها می باشد و بنابراین در مواردی که با مواد خورنده مانند محیط های مرطوب، در تماس با آب شور دریا که از خورنده های سطح متوسط محسوب می شود و یا در تماس با برخی از گازهای خورنده و اسید های رقیق سر و کار داریم حلقه اسلینگ استیل می تواند انتخاب مناسبی باشد. در هر حال مانند انتخاب تمامی انواع قطعات صنعتی انتخاب متریال و گرید حلقه اسلینگ فولادی و استیل نیز نیاز به دانش مهندسی و استفاده از جداول MBL , WLL و تنسایل دارد. به جز در مواردی خاص برای گرید های خاص استنلس استیل میزان این کمیت های مکانیکی MBL , WLL برای حلقه اسلینگ فولادی بالاتر از مورد مشابه استنلس استیل می باشد.

نقش برند بر کیفیت حلقه اسلینگ

حلقه های اسلینگ از جنس استنلس استیل با توجه به عدم فرایند های گرمایشی و سرمایشی با برند های مختلف چندان تحت تاثیر برند تولید کننده قرار ندارند. این در حالی است که تکنولوژی و فناوری تولید و فراوری فلزات برای برند های مختلف تولید کننده حلقه اسلینگ فولادی متفاوت می باشد. از آنجا که عملیات حرارتی بصورت مستقیم بر روی دو کمیت مکانیکی تنسایل با دیمانسیون نیوتن بر میلیمتر مربع و سختی با دیمانسیون راکول، ویکرز و یا برینل تاثیر دارد برند تولید کننده یکی از مهمترین فاکتور کیفی برای حلقه اسلینگ فولادی محسوب می شود.

عملیات حرارتی بکار گرفته شده در تولید حلقه اسلینگ فولادی شامل چند مرحله سرمایش و گرمایش آلیاژ فولاد می باشد که این فرایند می باید با سرعتی مشخص، در دما و تا دمایی مشخص و در شرایط خاص صورت گیرد فاکتور هایی که تماما بصورت سری برای برند های مختلف تولید کننده اتصالات لیفتینگ و حلقه اسلینگ صورت می گیرند و بر خلاف متریال بکار گرفته شده در تولید که به سادگی با آنالیز مواد قابل دسترسی هستند به هیچ روشی قابل دستیابی نیستند صورت می پذیرد. تنسایل و سختی که اصلی ترین فاکتور های انتخاب حلقه اسلینگ نیز محسوب می شوند بصورت موازی بالا رفته و افزایش یکی دیگری را نیز بهبود می دهد. از معتبر ترین برند های تولید کننده اتصالات اسلینگ و حلقه اسلینگ در دنیا برند آمریکایی CROSBY می باشد که حتی گرید های بسیار بالای G100 , G120 را برای زنجیر بار و برای اتصالات اسلینگ های سیم بکسلی و اسلینگ های زنجیری تولید می کند.

حلقه اسلینگ علاوه بر انتخاب متریال و نوع عملیات حرارتی از آنجایی که پس از فرایند خم کاری در یک نقطه جوشکاری می شود به شدت تخت تاثیر فرایند و کیفیت جوشکاری نیز قرار دارد. عدم جوشکاری مناسب و یا استفاده از الکترود هایی بدون کیفیت مناسب سبب افزایش تمرکز تنش در نقطه جوش کاری شده حلقه اسلینگ شده که شکستن در این نقطه را در پی دارد. این فرایند برای حلقه اسلینگ فولادی که درصد کربن بالاتری نسبت به مورد استیل دارد با چالش های بالاتری روبرو خواهد بود.

تفاوت گرید های مختلف حلقه اسلینگ استنلس استیل

استنلس استیل از آلیاژ هایی است که در گرید های بسیار متفاوتی بصورت ساده و آستنیتی مورد استفاده قرار می گیرد. پر مصرف ترین گرید های صنعتی استنلس استیل گرید های 304، 310، 312 و 316 می باشند که گرید های 310 و 312 اغلب به سبب مقاومت های حرارتی و گرید های 304 و 316 برای تولید انواع سیم بکسل، زنجیر، حلقه اسلینگ و اتصالات لیفتینگ مورد استفاده قرار می گیرند.

هر دو گرید از حلقه اسلینگ استیل دارای تنسایل مقاومت کششی کاملا برابری هستند و به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع در مرحله شکست جرمی برابر با 157 کیلوگرم را تحمل می کنند. اما تفاوت دو گرید حلقه اسلینگ استیل 304 که به سبب جذب بسیار کم توسط آهنربا به استیل بگیر و گرید 316 که در میدان مغناطیسی هیچ جاذبه ای ندارد و به نگیر معروف است بیشتر در مقاومت محیطی آنها می باشد.

از نظر شیمیایی حلقه اسلینگ استیل 316 دارای درصد ناچیزی عنصر فلزی مولیبدنیت می باشد که با وجود درصد پایین نقشی موثر در افزایش مقاومت محیطی حلقه اسلینگ در برابر زنگ زدگی داشته و بالاخص در محیط هایی که گازهای رقیق بالاخص ترکیبات کلریدی حضور دارند مقاومت قابل توجهی دارد. اغلب نمونه های اتصالات لیفتینگ و سیم بکسل شامل حلقه اسلینگ از گرید 316 استنلس استیل تولید شده که قیمت بالاتری نیز نسبت به استیل 304 دارند.

تفاوت MBL , WLL در انتخاب گرید حلقه اسلینگ

مقادیر کمی و عددی مختلفی در توصیف قابلیت های کششی حلقه اسلینگ قابل ذکر هستند. تنسایل مقاومت کششی، MBL , WLL سه مورد از مهمترین این کمیت ها هستند. تنسایل و MBL در واقه دو مفهوم از یک جنس هستند که هر دو در بالاترین سطح از تنش قابل اعمال به حلقه اسلینگ و در مرحله شکست اندازه گیری می شوند و تنها تفاوت آنها این است که تنسایل برای تمامی سایز ها یکسان و تنها تحت تاثیر متریال و عملیات حرارتی قرار دارد حال آنکه MBL برای سایز های مختلف متفاوت و با افزایش سایز افزایش پیدا می کند. در واقع مناسب ترین کمیت که بصورت مستقیم معیاری برای انتخاب سایز و گرید حلقه اسلینگ را برای کاربران فراهم می کند کمیت WLL که مخفف Working load limit یعنی محدوده حداکثر کاری حلقه اسلینگ می باشد که متناسب با میزان بار در اتصال انتخاب می شود. این کمیت برای انتخاب زنجیر فولادی ، رابط زنجیر و کلیه اتصالات لیفتینگ نیز مشخص شده و نزدیک ترین کمیت به انتخاب صحیح این اتصالات لیفتینگ محسوب می شود. دیمانسیون WLL نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد. این عدد بدین معنا است که در حالت لیفتینگ بدون شتاب هر میلیمتر مربع از سطح مقطع حلقه اسلینگ باری برابر با WLL را تعلیق می کند.

TEL : 02155412101
Fax : 02155405978
Email: info [at] boxelco.com
Web: www.boxelco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | General Boxel Corporation