آیکون واتساپ
TEL: 02155412101

بست بکسل

بست بکسلبست بکسل ابزاری مکانیکی می باشد که از آن برای اتصال سر های باز سیم بکسل بر روی هم استفاده می شود. بست بکسل در اغلب موارد بصورت چند گانه مورد استفاده قرار می گیرد و دارای سایز هایی متناسب با سایز سیم بکسل است. بست های بکسل هم در گرید های استنلس استیل تولید می شوند و در اتصال سیم بکسل استیل بکار گرفته می شوند و هم در آلیاژ های فولادی و چدنی مورد استفاده قرار می گیرند. مانند دیگر اتصالات صنعتی بست بکسل نیز دارای تیپ ها و استاندارد های مختلفی است. بست های بکسل در سایز های 6 الی 15 میلیمتر دارای حداکثر میزان کاربری هستند. اغلب در سایز های کوچکتر سیم بکسل از بست بکسل استفاده می شود.

مشخصات فنی بست بکسل

بست بکسل معمولا در جنس های چدنی، فولادی و استنلس استیل موجود است. بست بکسل دارای یک پیچ به شکل یو U بولت می باشد که در دو طرف همراه با مهره شش گوش بسته می شود. بست بکسل برای ایجاد اسلینگ های سبک مورد استفاده قرار می گیرد و اسلینگ تولید شده کاربری لیفتینگ ندارد. بست بکسل بعنوان جایگزینی برای روش دیگر تولید اسلینگ مانند پرس یا سوکت زنی مورد استفاده قرار نگرفته و اغلب برای بست زنی های سبک و یا ایجاد اتصال مانند اتصال در تولید پل های سیم بکسلی و یا نرده های سیم بکسلی مورد استفاده قرار می گیرد.

بست بکسل در گرید های چدنی با مقاومت کششی بالا اما آسیب پذیر در برابر ضربه به سبب درصد بالای کربن در ترکیبات شیمیایی نیز تولید می شود . با این وجود از نظر مشخصات مکانیکی بست بکسل فولاد که درصد متوسطی از کربن داشته و هم طی عملیات حرارتی سخت کاری می شود دارای قابلیت های مکانیکی مناسب تری بوده و حتی در برابر ضربه نیز تا اندازه زیادی مقاومت دارد.

اجزای بدنه بست بکسل

بست بکسل از سه بخش اصلی تشکیل می شود که شامل یک پیچ از نوع انکر بولت (یو بولت) می باشد که در دو سر رزوه شده است، بخش بدنه یا گریپ که در واقع با قرارگیری بر روی سیم بکسل و فشرده سازی آن سبب استحکام اتصال می شود و در نهایت مهره ها که در دو سمت بست بکسل بسته می شوند.

بخش بدنه بست بکسل که به روش فورج گرم تولید می شود پس از عبور سیم بکسل بصورت دو لا در رفت و برگشت بر روی سیم قرار می گیرد و به تدریج با بسته شدن مهره ها در هر دو سمت بر روی سطح سیم نشسته و با فشرده سازی سیم بکسل بصورت دوبل و افزایش تنش فشاری موجب اصطکاک بیشتر دو سطح و قفل شدن کامل اتصال می شود. سایز بست بکسل هم می تواند بر حسب سایز پیچ و مهره اتصالی انها مشخص شود و هم بر حسب سایز سیم بکسلی که مورد اتصال قرار می گیرد. در اتصال سیم بکسل های فولادی هم از بست بکسل فولادی و هم از بست بکسل چدنی و در اتصال سیم بکسل استیل از بست بکسل استنلس استیل استفاده می شود.

انواع بست بکسل در جنرال بکسل

بست بکسل فولادیبست بکسل فولادی

موجود
بست بکسل استیلبست بکسل استیل

موجود
بست بکسل چدنیبست بکسل چدنی

موجود
بست بکسل استیل نگیر 316بست بکسل استیل نگیر 316

موجود

انتخاب سایز بست بکسل

در ساختمان بست بکسل از یک پیچ یو بولت استفاده می شود. دهانه پیچ یو بولت بر حسب سایز مفتول بکار رفته در خمش متغیر بوده و با افزایش قطر مفتول دهانه یو بولت نیز افزایش پیدا می کند. این دهانه می بایست برای عبور سیم بکسل در سایز های مختلف مناسب انتخاب شود. البته در هر کاربری بست بکسل سیم بکسل بصورت دوبل از داخل بست عبور می کند یکی در رفت و یکی در بر گشت اما از آنجایی که این دو لایه در راستای طول لبه های یو بولت قرار می گیرند انتخاب سایز یو بولت متناسب با قطر و برابر با تنها یک قطر کامل سیم بکسل صورت می پذیرد.

البته سایز بست بکسل یعنی سایز یو بولت، مهره و گریپ بصورت مستقیم بر روی قابلیت های کششی، WLL و مشخصات مکانیکی این اتصال سیم بکسل نیز تاثیر می گذارد. با این وجود با توجه به این نکته که عملا بست های بکسل در دسته اتصالات سبک سیم بکسل محسوب می شوند تقریبا هیچگاه تنش کششی وارده به آنها در اتصال با تنش کششی حداکثر آنها برابر نمی شود و از این رو انتخاب بست بکسل بر حسب سایز و نه بر حسب حداکثر مقاومت کششی آنها صورت می پذیرد.

استاندارد تولید بست بکسل

بست های بکسل تیپ اروپایی طبق استاندارد ابعاد بین المللی SI با ابعاد میلیمتری و طبق استاندارد DIN741 در سایز 3 الی 36 میلیمتر تولید می شوند. بطور کلی استاندارد های DIN استاندارد های ابعادی هستند بدین معنا که در مورد سایز بخش ها و اجزای محتلف و زوایای انحنای قطعات صنعتی از جمله بست های بکسل صحبت می کنند و پیرامون گرید و متریال بکار رفته در تولید انها بحثی انجام نمی دهند.

استاندارد بست بکسل

بست های بکسل تیپ آمریکایی که دارای سایز های اینچی هستند نیز در بازار موجود می باشند که اغلب طبق استاندارد آمریکایی ASTM تولید می شوند. البته قابلیت تبدیل سایز های بست بکسل به یکدیگر نیز وجود دارد.

TEL : 02155412101
Fax : 02155405978
Email: info [at] boxelco.com
Web: www.boxelco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | General Boxel Corporation