آیکون واتساپ
TEL: 02155412101

زنجیر بار خشکه

زنجیر بار خشکهزنجیر بار که به زنچیر خشکه نیز نامیده می شود و به زبان انگلیسی Carbon steel lifting chain نامیده می شود یکی از ابزار آلات مکانیکی می باشد که بصورت موازی با سیم بکسل ها برای لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرد. زنجیر بار خشکه از گرید ها و آلیاژ های فولادی با مقاومت کششی بالایی که تحت نام مهندسی تنسایل مقاومتی نامیده می شود بهره مند بوده و کاربری آن در ایجاد اسلینگ های زنجیری می باشد که بصورت تک شاخه الی 4 شاخه همراه با اتصالات گوناگونی که آنها نیز بصورت خشکه می باشند مورد استفاده قرار می گیرد. زنجیر بار و اتصالات خشکه اغلب با سایز های اینچی مورد استفاده قرار می گیرند و پر مصرف ترین گرید آنها نیز گرید G80 می باشد. بازرگانی جنرال بکسل وارد کننده سایز های مختلف و برند های مختلف زنجیر بار خشکه در ایران بصورت فسفاته سیاه و گالوانیزه و همچنین وارد کننده کلیه اتصالات زنجیر خشکه می باشد.

مشخصات فنی زنجیر بار خشکه

زنجیر بار در گرید های مختلفی بصورت زنجیر خشکه ساده و زنجیر الواتور که دارای تفاوت در استاندارد ابعادی دانه های زنجیر خشکه بار است تولید می شود. در تولید این زنجیر خشکه از مفتول های فولادی با درصد کربن بالا و متوسط استفاده می شود و از این رو به سبب کاهش انعطاف و قابلیت چکش خوای این زنجیر بار نسبت به زنجیر های گرید G43 آهنی که قابلیت چکش خوای بالایی دارند به آن زنجیر خشکه نیز گفنه می شود. در تولید این زنجیر بار پس از برش خوردن راد یا مفتول های فولادی به اندازه محیط هر دانه زنجیر بار این قطعات تحت حرارت بالا به حالت سرخ رسیده و آماده حالت گیری می شوند. در این مرحله با هدایت مفتول به داخل قالب هایی و عبور از داخل منحنی به شکل دانه زنجیر در آمده که در مرحله بعدی جوش داده می شوند.

زنجیر بار در گرید های بالای خشکه مانند گرید های G100 , G120 نیز با میزان محدودتری در بازار با برند های خاص مانند زنجیر بار فولادی کروزبی CROSBY آمریکا یافت می شوند که رنگ های خصی مانند آبی و صورتی بر روی سطح این زنجیر بار خشکه بکار گرفته شده است. بازرگانی جنرال بکسل وارد کننده و عرضه کننده زنجیر بار بصورت ساده و اسلینگ همراه با قلاب و قلاب کج و همچنین انواع اتصالات زنجیر بار در ایران می باشد.

انواع زنجیر بار خشکه در جنرال بکسل

زنجیر بار فولادی گالوانیزه G80زنجیر بار فولادی گالوانیزه G80

موجود
زنجیر بار گرید G100زنجیر بار گرید G100

موجود
اتصالات زنجیر باراتصالات زنجیر بار

موجود
اسلینگ زنجیر بار چند شاخهاسلینگ زنجیر بار چند شاخه

موجود
زنجیر بار گرید G120زنجیر بار گرید G120

موجود
زنجیر خشکه اسلینگ کروزبی CROSBY آمریکازنجیر خشکه اسلینگ کروزبی CROSBY آمریکا

موجود
زنجیر خشکه کشتارگاهیزنجیر خشکه کشتارگاهی

موجود

روش های پوشش سطح زنجیر بار خشکه

زنجیر بار فولادی خشکه هر چند دارای مقاومت کششی بسیار بالایی است که دلیل اصلی کاربری این زنجیر بار در لیفتینگ بصورت اسلینگ بر روی جرثقیل ها نیز می باشد اما به سبب بکارگیری ترکیبات آلیاژی فولادی که بیش از 93% از کل ساختار آن را عنصر آهن با عدد اتمی 26 و عدد جرمی 53 تشکیل می دهد میل زنجیر بار خشکه برای از دست دادن الکترون که در واقع همان پروسه اکسید شدن یا زنگ زدن نیز می باشد بسیار بالا است. زنگ زدن زنجیر بار در مدت زمان کم که ابتدا بصورت لایه های پودری نارنجی رنگ بر روی سطح ظاهر شده و به تدریج سبب پوکی زنجیر خشکه بار از داخل می شود در تماس با آب، رطوبت و باران های اسیدی اتفاق افتاده و قابلیت کششی زنجیر بار را بصورت قابل توجهی کاهش می دهد.


روش های متعددی برای افزایش قابلیت های سطحی زنجیر بار خشکه فولادی وجود دارد که از تماس مستقیم آب با عنصر فعال آهن جلوگیری می کند. لازم به ذکر است به هیچ وجه نمی توان قابلیت های زنجیر بار خشکه را در برابر زنگ زدگی با زنجیر استیل که در آن بصورت درونی از عناصر کروم و نیکل استفاد شده است قیاس نمود اما با توجه به قابلیت های بالاتر زنجیر بار فولادی در لیفتینگ که از MBL, WLL بالاتر ناشی می شود کاربری آن در صنایع لیفتینگ بدون جایگزین می باشد. در زیر به برخی از روش های افزاینده مقاومت سطحی زنجیر بار خشکه می پردازیم.


  • آبکاری گالوانیزه سرد زنجیر بار فولادی که بر روی سطح خارجی به رنگ نقره ای براق دیده می شود و حاصل افزودن یک لایه نازک چند میکرونی از فلز نقره ای رنگ روی بر روی سطح بیرونی زنجیر بار خشکه می باشد. این نوع آبکاری یک مقاومت نسبی را برای زنجیر بار فراهم می آورد که در دمای نسبتا پایین صورت گرفته است.
  • پوشش سیاه زنجیر بار خشکه که در طی فرایندی معروف به فرایند زاج کاری با فسفاته سازی سطحی فولاد یک لایه ضخیم و مقاومت مات به رنگ سیاه بر روی سطح زنجیر خشکه بار قرار می گیرد که مقاومت محیطی مناسبی را برای آن فراهم می کند.
  • فرایند گالوانیزه گرم زنجیر بار یکی از مناسب ترین و در عین حال پر هزینه ترین روش های پوشش سطحی زنجیر بار خشکه فولادی می باشد که در دماهای بسیار بالا و بالاتر از 600 درجه صورت گرفته و یک لایه مقاوم و ضخیم از فلز روی به رنگ نقره ای مات را بر روی سطح بیرونی زنجیر بار خشکه قرار می دهد.

هر چند پروسه آبکاری گالوانیزه سرد و گرم زنجیر بار هر دو با فلز روی صورت می پذیرد اما نه تنها پروسه ها در دماهای بسیار متفاوتی صورت می پذیرد بلکه مقاومت نهایی زنجیر خشکه بار گالوانیزه گرم به مراتب بالاتر و حتی در برابر ایجاد خراش های سطحی نیز قابلیت های آن پایستار هستند.

روش تولید و فورج زنجیر بار خشکه

تولید زنجیر بار خشکه در میان کلیه ادوات لیفتینگ مانند سیم بکسل ها ساده ترین روش بوده که به روش فورج گرم قابل اجرا است. در این روش ابتدا مفتول هایی از فولاد خشکه که دارای گریدی برابر با گرید زنجیر بار خشکه هستند را در فواصل مشخصی که طول هر برش برابر با طول دانه های باز شده زنجیر هستند برش می زنند. پس از تکه تکه کردن مفتول ها، ابتداد با اعمال حرارت به مرحله ذوب نزدیک شده اما در دمایی که مفتول های زنجیر فولادی بار خشکه حالت فیزیکی خود را حفظ کنند نگه داشته می شوند. در این مرحله مفتول های سرخ شده در حرارت را از داخل قالب هایی انحنا دار عبور داده تا شکل بیضی دانه های زنجیر بار خشکه بوجود آید. در برخی از موارد با توجه به اینکه فرایند تولید می تواند به کاهش تنسایل بیانجامد نوعی از فرایند سخت کاری نیز بعد از فرایند فورج گرم دانه های زنجیر بار خشکه بر روی آن اعمال می شود. در مرحله بعدی زنجیر تولید شده برای آبکاری و یا فرایند فسفاته سطحی آماده می شود.

کاربری اسلینگ زنجیر بار

یکی از مهمترین کاربری های زنجیر بار خشکه در تولید اسلینگ های زنجیری می باشد که بعنوان یکی از ادوات لیفتینگ مورد استفاده قرار می گیرد. اسلینگ های زنجیری که متصل به قلاب و یا قلاب دانه گیر در پایین هستند بصورت تک شاخه و چند شاخه تولید می شوند که اسلینگ چند شاخه زنجیر بار می تواند دارای شاخه هایی با طول های مختلف باشد. اتصال قلاب های هوک در اتصال اسلینگ زنجیر بار خشکه برای اتصال بر روی بار می باشد حال آنکه قلاب دانه گیر پس از دور زدن بر روی بخشی از بار دوباره بر روی زنجیر بازگشته و سبب بسته شدن اتصال می وشد. در قسمت بالایی اسلینگ زنجیر بار از یک عدد حلقه که در شکل های مختلف شامل حلقه گرد، حلقه گلابی و بیضوی است برای رسیدن رشته های مختلف اسلینگ زنجیر بار به هم استفاده می شود.

TEL : 02155412101
Fax : 02155405978
Email: info [at] boxelco.com
Web: www.boxelco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | General Boxel Corporation