آیکون واتساپ
TEL: 02155412101

سیم بکسل آسانسوری

سیم بکسل آسانسوریسیم بکسل آسانسوری یکی از پر کاربردترین انواع سیم بکسل ها بوده که در صنعت ساختمان و در اتصالات کابین آسانسور و گاورنر بکار میرود. سیم بکسل آسانسوری دارای ساختاری از مفتول های فولادی می باشد که با ساختار سیل SEALE بافته شده اند. مغزی سیم بکسل آسانسوری معمولا از جنس الیاف کنف و گاهی پلی پروپیلن می باشد. بسته به نوع کاربری و میزان بار وارد بر سیم بکسل آسانسوری گاهی نیز با مغزی فولادی مورد استفاده قرار میگیرند. سایز های مختلفی از این ساختار سیم بکسل تولید میشوند که پر مصرف ترین آنها سایز های 8 میلیمتر، 10 و 11 میلیمتر می باشد. سیم بکسل آسانسوری در نام انگلیسی ELEVATOR ROPE با ساختار 8X19 تولید میشود که از بافت 8 استرند که در ساختار هر استرند 19 مفتول با دو قطر مختلف بکار گرفته شده است. جنرال بکسل وارد کننده سیم بکسل آسانسوری در سایز های مختلف می باشد.

مشخصات فنی سیم بکسل آسانسوری

سیم بکسل آسانسوری بطور کلی با دو ساختار 8X19 , 6X12 تولید میشود. ساختار 8X19 با بافت استرندی از نوع سیل می باشد که هم بصورت مغز الیافی و هم بصورت مغز سیم بکسلی عرضه میشود. ساختار سیل این سیم بکسل که در اثر بافت مفتولهایی با قطر ریز تر مابین مفتولهایی با قطر بالاتر در هر استرند حاصل میشود میزان اصطکاک بین لایه ای را کاهش داده و از طرف دیگر انعطاف سیم بکسل آسانسوری را که یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای این کاربری است افزایش می دهد. مغزی الیافی سیم بکسل آسانسوری اغلب از الیاف کنف و به ندرت از الیاف پلی پروپیلن سبک به رنگ سفید رنگ استفاده شده است. پسوند FC بکار رفته در انتهای کد سیم بکسل های آسانسوری مغز کنفی مخفف Fiber Core و کد IWRC مخفف Wire Rope Core یا مغزث فولادی می باشد. سیم بکسل آسانسوری معمولا با تنسایل 1770 مگاپاسکال تولید میشود که در مقایسه با دیگر تنسایل ها حد متوسط و بالاتر از متوسط می باشد. جنرال بکسل مشاوره خرید سیم بکسل آسانسوری در ایران.

انواع سیم بکسل آسانسوری در جنرال بکسل

سیم بکسل آسانسوری مغز کنفی 8X19S+FCسیم بکسل آسانسوری مغز کنفی 8X19S+FC

موجود
سیم بکسل هفت لا کنف 6X12+FCسیم بکسل هفت لا کنف 6X12+FC

موجود
سیم بکسل آسانسوری مغز فولادی 8X19S+IWRCسیم بکسل آسانسوری مغز فولادی 8X19S+IWRC

موجود
سیم بکسل آسانسوری گوستاولف مغز کنفیسیم بکسل آسانسوری گوستاولف مغز کنفی

موجود
سیم بکسل آسانسوری مغز فولادی گوستاولفسیم بکسل آسانسوری مغز فولادی گوستاولف

موجود
سیم بکسل آسانسوری چینیسیم بکسل آسانسوری چینی

موجود
سیم بکسل آسانسوری یوشامارتینسیم بکسل آسانسوری یوشامارتین

موجود
سیم بکسل آسانسوری مغز فولادی KISWIREسیم بکسل آسانسوری مغز فولادی KISWIRE

موجود
سیم بکسل آسانسوری PAWO F3 گوستاولفسیم بکسل آسانسوری PAWO F3 گوستاولف

موجود
سیم بکسل آسانسوری PAWO F7 گوستاولفسیم بکسل آسانسوری PAWO F7 گوستاولف

موجود
سیم بکسل آسانسوری PAWO F10 گوستاولفسیم بکسل آسانسوری PAWO F10 گوستاولف

موجود
سیم بکسل آسانسوری گوستاولف F7Sسیم بکسل آسانسوری گوستاولف F7S

موجود
سیم بکسل آسانسوری چپ گردسیم بکسل آسانسوری چپ گرد

موجود

قیمت سیم بکسل آسانسوری

قیمت سیم بکسل آسانسوری تابع فاکتور های متفاوتی است چرا که این محصول با برند های مختلف، کیفیت و تنسایل مختلف و در سایز های مختلف تولید میشود. طبیعتا با بالا رفتن سایز از 8 الی 12 میلیمتر وزن و متریال بکار رفته در تولید سیم بکسل آسانسوری نیز در واحد متر بالاتر می رود و متناسب با آن فیمت نیز افزایش پیدا می کند. در سایز برابر و با بافت و برند برابر سیم بکسل آسانسوری با مغزی فولاد دارای قیمت بالاتری نسبت به مورد مشابه با مغزی کنفی می باشد. اما شاید تاثیر هیچ یک از این موارد بر قیمت سیم بکسل آسانسوری به اندازه برند تولید کننده نباشد چرا که در برخی موارد قیمت هر متر از سیم بکسل آسانسوری با برند های برتر تولید کننده این محصول مانند گوستاولف آلمان چند برابر قیمت همین محصول و تولید کشور چین می باشد. شایان ذکر است قیمت سیم بکسل آسانسوری بر حسب میزان وفور آن در بازار نیز تغییر می کند و با توجه به اینکه بیشترین مصرف آسانسور سایز 10 می باشد و وفور آن در بازار بسیار زیاد است قیمت سیم بکسل آسانسوری سایز 11 میلیمتر می تواند تفاوت زیادی با سایز 10 آن داشته باشد. جنرال بکسل تضمین دهنده مناسب ترین قیمت سیم بکسل آسانسوری در ایران می باشد.

کیفیت سیم بکسل آسانسوری چگونه تعیین میشود

سیم بکسل آسانسوری ساختاری از جنس فولاد دارد که کیفیت آن تا اندازه ای ظاهری و تا اندازه ای نیز با آزمایش مشخص میشود. منظور از آزمایش آزمایش تنسایل سیم بکسل می باشد چرا که مقاومت کششی سیم بکسل آسانسوری تا اندازه زیادی تابع تنسایل آن می باشد و ناشی از کیفیت مواد اولیه بکار رفته در آن. با بجز آنالیز متریال فاکتورهای تعیین کننده دیگری نیز در بررسی کیفیت سیم بکسل آسانسوری موثر هستند که برخی از آنها با بازرسی ظاهری مشخص میشوند. یکی از فاکتور ها کیفیت مفتول های استرند است که می بایست بدون ترک و با لمس آن توسط دست صاف و یکنواخت بدون پلیسه باشد. در مورد سیم بکسل آسانسوری با مغزی کنفی تولید سیم باید بگونه ای انجام شده باشد که لایه های کنفی به خوبی در داخل و مغزی سیم بکسل آسانسوری قرار گرفته و از بیرون قابل رویت نباشند. از نظر انعطاف تولید سیم بکسل آسانسوری باید بگونه ای انجام شده باشد که با خم کردن و رها کردن سیم به صورت خود بخودی به حالت اول بازگشته و انعطاف بالایی داشته باشد. از دیگر موارد نشان دهنده کیفیت سیم بکسل آسانسوری نوع آبکاری در صورت گالوانیزه بودن و یا روغن کاری در صورت روغن اندود بودن آن است.

مقاومت در برابر خوردگی سیم بکسل آسانسوری

سیم بکسل های آسانسوری فولادی هستند. بدین معنا که با وجود دارا بودن مقاومت کششی بالا مقاومت خوردگی پایینی دارند و بدون پوشش سطحی در برابر آب، رطوبت و گازهای خورنده به سرعت زنگ می زنند. از این رو اغلب سیم بکسل های آسانسوری را به نحوی قبل از استفاده با یک پوشش سطحی در برابر زنگ زدگی حاصل از تماس با رطوبت و گرما عایق می کنند. معمول ترین نوع عایق برای سیم بکسل آسانسوری آبکاری گالوانیزه سرد می باشد که با بکار گیری روکش فلز زنک در حمام های ویژه صورت می پذیرد. یکی از دیگر راه های عایق بندی سیم بکسل آسانسوری استفاده از پوشش روغن بر روی سطح سیم می باشد.

حداکثر تنسایل سیم بکسل آسانسوری

سیم بکسل های آسانسوری از گرید های مختلفی از آلیاژ فولاد تولید می شوند. بر خلاف برخی انواع سیم بکسل مانند سیم بکسل نتاب که بالا بودن تنسایل آن از فاکتور های مهم کیفی محسوب می شود، در کاربری سیم بکسل آسانسوری محدودیت هایی در تنسایل وجود دارد. باید به این نکته توجه نمود که اولا سیم بکسل آسانسوری به سبب کاربری امنیتی در اتصال کابین آسانسور با ضریب امنیتی بسیار بالایی تولید می شود که اغلب میزان حداقلی 8:1 را دارد. علاوه بر این سیم بکسل آسانسوری در چند رشته به کابین اتصال پیدا می کند و این دلایل سبب می شود که پارگی در این سیم بکسل ها به ندرت اتفاق بیافتد حتی در صورتیکه با تنسایل پایین تولید شده باشد.

دلیل محدودیت تنسایل در تولید سیم بکسل آسانسوری در واقع به اتصال پولی موتور آسانسور مرتبط می شود. در صورتیکه آلیاژ فولادی بکار گرفته شده در تولید سیم بکسل آسانسوری از میزان مشخصی بالاتر باشد به سبب ترد تر شدن سبب افزایش میزان سایش بر روی پولی آسانسور شده و طول عمر کاری آن را به شدت کاهش می دهد. از این رو در اغلب موارد میزان تنسایل مقاومت کششی حداکثری 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع برای تولید سیم بکسل های آسانسوری در نظر گرفته می شود. در مواردی حتی تنسایل های پایینتر تا 1370 مگاپاسکال نیز در این کاربری کفایت می کند. البته باید توجه داشت پایین آمدن تنسایل مفتول های فولادی سیم بکسل آسانسوری سبب نرم تر شدن آنها و پدیده افزایش طول یا خزش سیم بکسل آسانسوری در طولانی مدت نیز می شود.

بافت های PAWO از سیم بکسل آسانسوری گوستاولف

هر چند در اغلب موارد برای کاربری بر روی آسانسور از سیم بکسل های آسانسوری با ساختار 8X19 استفاده می شود که دارای مغزی کنفی هستند، با این وجود در اتصال کابین های آسانسور با سرعت و ارتفاع بالا بافت های سیم بکسل آسانسوری PAWO محصول شرکت گوستاولف آلمان دارای کاربری گسترده ای است. بافت PAWO در سری های مختلفی از جمله PAWO F3, F7, F7S, F10 تولید می شود که هر یک دارای مشخصات مکانیکی ویژه ای بوده و کاربری مخصوصی دارند.

سیم بکسل آسانسوری PAWO F7 که بر روی آسانسور هایی با ارتفاع بالا استفاده می شود علاوه بر یک لایه از استرند های بیرونی مانند ساختار 8X19 از یک لایه استرند یا رشته های میانی نیز استفاده می کند که از جنس فولادی تولید شده اند و بجای داشتن یک مغزی کنفی با قطر بالا تنها از یک مغزی کنفی بسیار نازک در مرکز این دو ردیف استرند استفاده می کند. از نظر انعطاف ساختار 8X19 در رده بالاتر و از نظر مقاومت کششی و مقاومت در برابر خزش ساختار سیم بکسل آسانسوری PAWO F7 ایده آل تر می باشد.

سری PAWO F7S آز سیم بکسل آسانسوری گوستاولف بر خلاف دیگر ساختار ها که دارای بافت نوع سیل SEALE هستند دارای ساختار وارینگتون می باشد. در واقع در هر ردیف از استرند های این نوع بافت از سیم بکسل آسانسوری از دو مفتول با قطر های مختلف بصورتی یکی در میان استفاده شده است که مقاومت کششی بالایی را در ارتفاعات و سرعت بالای آسانسور پدید می آورد. بافت های PAWO F7S , F10 از سیم بکسل های آسانسوری بصورت تمام فولادی تولید می شوند و بالاترین درجه از مقاومت در برابر خزش و کمترین انعطاف را دارا هستند.

پدیده خزش در سیم بکسل آسانسور چگونه رخ می دهد؟

پدیده خزش در علم مکانیک به مفهوم افزایش طول دائمی می باشد. در واقع کلیه متریال ها از جمله فلزات و فولاد بکار رفته در تولید مفتول سیم بکسل آسانسوری زمانیکه تحت نیروی کششی قرار می گیرند با افزایش طول روبرو می شوند. این افزایش طول ابتدا در یک منطقه الاستیک صورت می پذیرد که با حذف بار طول سیم بکسل آسانسوری به طول اولیه باز می گردد. با این وجود تحت عملکرد طولانی و تحت بارگذاری های شدید افزایش طول مفتول های سیم بکسل آسانسوری از ناحیه الاستیک گذر کرده و وارد منطقه پلاستیک یا افزایش طول دائمی می شود که به آن پدیده خزش سیم بکسل آسانسور گفته می شود.

در مورد سیم بکسل های آسانسوری بصورت خاص با توجه به این نکته که برای جلوگیری از سایش درام و چرخ موتور سیم بکسل می بایست از تنسایل های پایینی تولید شوند پدیده خزش سریع تر و به میزان بیشتری اتفاق می افتد. در واقع در اغلب کاربری های دلیل تعویض سیم بکسل آسانسوری همین خزش سیم بکسل می باشد و در غیر این صورت به ندرت پارگی سیم با توجه به ضرایب امنیتی بالا برای سیم بکسل های آسانسوری اتفاق می افتد.

TEL : 02155412101
Fax : 02155405978
Email: info [at] boxelco.com
Web: www.boxelco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | General Boxel Corporation