آیکون واتساپ
TEL: 02155412101

سیم مغزی برش سنگ

سیم مغزی برش سنگسیم مغزی برش در واقع نوعی سیم بکسل برای کاربری های معادن سنگ می باشد که از آن در ایجاد برش در قطعات بزرگ سنگ های معدنی استفاده می شود. نام سیم مغزی برش از آنجا بر گرفته می شود که این سیم بکسل ها اغلب در بیرون اولا توسط یک لایه روکش پلاستیکی و در فواصل مشخص از حلقه های الماسه برای ایجاد سایش بر روی سنگ استفاده می شود و سیم مغزی بعنوان یک هسته برای این ابزار مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که جنس و فواصل حلقه های الماسی شکل قرار گرفته بر روی سیم مغزی برش اغلب بر حسب سختی سطحی و نوع سنگ متفاوت است اما از نظر مشخصات مکانیکی و سایز در اغلب موارد از قطر 4.8 میلیمتر برای تولید سیم مغزی برش استفاده می شود. در فرایند برش زنی سنگ های معدنی سیم مغزی بر روی یک دستگاه اتصال پیدا می کند که این دستگاه با ایجاد کشش و تنش های بالا از یک سمت سیم برش الماسه متشکل از سیم مغزی و الماس را در یک سیکل دوار بر روی سطح سنگ می کشد. با این عمل تماس و فشار الماس های حلقه ای شکل سبب برداشتن یک لایه از روی سنگ معدن و به ترتیب برش سنگ می شود. کیفیت تولید تمامی اجزا شامل سیم مغزی برش، روکش و الماس در مجموع طول عمر مفید این محصول را برای کاربری در مدت طولانی تر در معادن شکل می دهد.

مشخصات فنی سیم مغزی برش سنگ

سیم مغزی برش از آلیاژ های سخت فولادی تولید می شود تا مقاومت کششی (تنسایل) و مقاومت سایشی (سختی سطحی) مناسب برای انجام فرایند برش سنگ را داشته باشد. استفاده از ترکیبات با درصد کربن متوسط و بالا در تولید مفتول های بافته شده در ساختار سیم مغزی اولین قدم برای رسیدن به خواص ایده آل مکانیکی می باشد. در مراحل بعد این مفتول ها تحت عملیات حرارتی سخت کاری قرار گرفته تا تنسایل آنها به میزان قابل توجهی بالا رود. تنسایل مقاومت کششی سیم مغزی برش اغلب 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع می باشد که در میان سیم بکسل ها برای کاربری های مختلف دیگر حتی در مقایسه با بسیاری سیم بکسل های نتاب تاور کرین ها و سیم بکسل های اسلینگ نیز بالاتر می باشد. ساختار اصلی سیم مغزی برش که بسیاری از مشخصات مکانیکی آن را تحت تاثیر قرار می دهد 6X7WSC و در واقع خاص ترین ساختار 6 استرندی سیم بکسل می باشد که حرف C بیانگر نوع کامپکت از این سری سیم های معدنی می باشد. مفهوم کامپکت به پروفیل مفتول های بکار رفته در بافت سیم مغزی اشاره دارد بگونه ای که این مفتول ها در برش به شکل دایره نیستند. مفتول های کامپکت بر روی یک لبه در برش شکل تخت دارند و این سبب می شود با قرار گیری این لبه تخت در قسمت بیرونی استرند در بافت سیم مغزی برش یک سطح تخت با حداکثر مقاومت در برابر تنش های فشاری و سایشی پدید آمده شرایط برای قرار گیری و نشستن الماس های حلقه ای شکل بر روی سطح سیم برش مناسب گردد.

انواع سیم مغزی برش سنگ در جنرال بکسل

سیم مغزی برش Usha هندسیم مغزی برش Usha هند

موجود
سیم مغزی برش چینیسیم مغزی برش چینی

موجود

سختی و تنسایل سیم مغزی برش

زمانیکه از کیفیت در مورد سیم مغزی در برش سنگ معدن استفاده می شود دو فاکتور کیفی تنسایل Temsile و سختی سطحی Hardness بیش از هر چیز اهمیت پیدا می کنند چرا که عملا دو نوع تنش کششی و سایشی وی مشخصه ای که به انعطاف سیم مغزی ارتباط پیدا می کند بصورت مستقیم تحت تاثیر این دو فاکتور است. تنسایل 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع یا مگاپاسکال که در بالا نیز قید شد بدین معنا است که هر میلیمتر مربع از سطح مقطع سیم برش مغزی می تواند در مرحله پارگی کامل 196 کیلوگرم بار کششی را به حالت آویز تحمل کند. تاکید می کنیم که مفهوم تنسایل به هیچ عنوان در منطقه امن اعمال بار اتفاق نمی افتد بلکه معیاری مقایسه ای بوده که در مرحله پلاستیک یعنی زمانیکه سیم مغزی کاملا تغییر طول واقعی داده و در آستانه پارگی قرار دارد اتفاق می افتد.

سختی سطحی سیم مغزی برش هر چند که سطح مفتول های سیم بصورت مستقیم با سطح سنگ معدن تماس پیدا نمی کند اما برای داشتن مقاومت سایشی مناسب جهت قرارگیری و نشستن الماس بالا و برای برند های متفرقه بین 30-35 راکول که بصورت C35 بیاتن می شود و برای برخی برند های معتبر تر حتی تا C47 یا 47 راکول نیز بالا می رود. هر دو فاکتور سختی و تنسایل بصورت موازی با افزایش کنترل شده کربن در ترکیبات آلیاژی فولاد در یک مرحله و عملیات حرارتی در طی مراحت تکمیلی سخت کاری مفتول های سیم مغزی برش بالا می روند.

فواصل حلقه الماس بر روی سیم مغزی

نوع سنگ، مقاومت سایشی و سخت سنگ مهمترین عواملی هستند که نه تنها بر روی فواصل الماس اتصالی بر روی سیم مغزی برش مصرفی در معادن تاثیر می گذارند بلکه در نوع الماس اتصالی نیز موثر هستند. برخی از انواع سنگ های معدنی مانند سنگ های کرانیت و کوارتز دارای سختی سطحی بالایی هستند و نه تنها برش و لایه برداری آنها کند تر انجام می گیرد بلکه نیاز به اتصال الماس هایی در فواصل کمتر و با قابلیت های بالاتر بر روی سطح سیم مغزی هستند. این امر برای سنگ هایی با مقاومت سایشی کمتر مانند سنگ های مرمر که سطح سختی آنها درجه 3 الی 5 می باشد، سنگ های تراورتن که سطح سختی آنها 4 الی 5 می باشد و حتی سنگ هایی با سختی کمتر مانند سنگ های آهکی و صابونی در فواصل بیشتری بر روی سیم برش مغزی سنگ اتصال پیدا می کنند.

علاوه بر فواصل اتصال الماس بر روی سیم مغزی که می تواند یکی از سه موردنوع Vacuum-brazed یا لحیم کاری وکیوم، Sintered که به روش پاششی تولید می شود و اغلب برای برش بتن بکار می رود و نوع هیبریدی باشد متفاوت است. انتخاب نوع مناسب الماس و فواصل قرارگیری الماس بر روی سطح سیم مغزی برش بصورت تجربی متناسب با قابلیت های دستگاه در حرکت سیم و کیفیت سنگ صورت می پذیرد.

فاکتور های کیفی و عملی در انتخاب سیم مغزی در برش سنگ

فاکتور های انتخاب سیم برش مغزی متفاوت بوده و در دو دسته اصلی فاکتور های عملی و فاکتور های کیفی قابل دسته بندی هستند. فاکتور های عملی در واقع به عوامل ثانویه یعنی در نوع و سایز و قابلیت های دستگاه کشش سیم مغزی بر روی سنگ، جنس و کیفیت و درجه سختی سنگ در برش گفته می شوند. از این منظر سیم مغزی برش می بایست مطابق با شرایط کاربری و نوع اتصال انتخاب شود.

فاکتور های کیفی سیم مغزی برش عبارتند از فاکتور هایی که از نظر فنی در تولید محصول بکار رفته اند که به قرار زیر هستند.

  • تنسایل سیم مغزی از مهمترین فاکتور های کیفی بوده که همانطور که در بالا گفته شد تابع متریال و عملیات حرارتی قرار دارد. ایده آل ترین تنسایل برای سیم برش 1960 نیوتن بر میلیمتر مربع است.
  • سختی سطحی سیم مغزی از دیگر فاکتور های مهم و تاثیر گذار بر طول عمر سیم مغزی برش بالاخص در برابر تنش های سایشی است. سختی و تنسایل بصورت موازی در فرایند تولید بالا می روند.
  • شکل هندسی پروفیل برش سیم برش مفتول های بکار گرفته شده در استرند های سیم مغزی برش می توانند تماما دارای پروفایل گرد باشند و یا در بخش بیرونی بصورت کامپکت Compact تولید شده باشند. سیم مغزی کامپکت دارای مقاومت سایشی به مراتب بالاتری نسبت به سیم های معمولی است.
  • کیفیت و نوع الماس بر روی سطح سیم مغزی برش می تواند متفاوت باشد چرا که الماس های حلقه ای شکل با روش های مختلفی تولید می شوند که نه تنها سرعت پیش روندگی متفاوتی دارند بلکه مقاومت سایشی و طول عمر مختلفی نیز ارائه می دهند.

بدون تردید برای کاربران عمومی که با مشخصات و کمیت های مکانیکی تخصصی بکار رفته در تولید سیم مغزی برش آشنایی کاملی ندارند بهترین گزینه همواره انتخاب محصولاتی با برند های شناخته شده تر می باشد چرا که برند های برتر همواره در تلاش برای بهبود کیفیت و طول عمر محصولات خود در رقابت با برند های دیگر هستند.

اجزایی که بر روی سیم مغزی برش سنگ قرار می گیرند

سیم های برش به این دلیل سیم مغزی نامیده می شوند که از چند ایتم دیگر بر روی سطح بیرونی آنها قرار می گیرند. یکی از اصلی ترین این ایتم ها با بیشترین نقش در لایه برداری از سنگ معدن الماس است. الماس ها که به شکل رینگی تولید می شوند در فواصلی برابر و مشخص بر روی سطح سیم مغزی قرار می گیرند. حد فاصل این الماس ها یا توسط یک لایه پلاستیکی شبیه به تکه های برش خورده شلنگ پر می شود و یا توسط فنر های پیچشی.

استفاده از فنر در حد فاصل الماس ها در بیرون سیم مغزی با مزایای بسیار بالایی روبرو بوده اما در عوض سبب افزایش قابل توجه قیمت سیم مغزی برش نیز می شود. از آنجایی که فنر ها از جنس فلزی هستند خود دارای مقاومت سایشی بالایی هستند. قابلیت الاستیسیته فنر سبب می شود حتی تحت تنش نیز بصورت موقت جمع شده اما بلا فاصله پس از حذف نیروی بازدارنده با موقعیت اولیه خود باز گشته و این امر سبب ثابت بودن حد فاصل الماس ها بر روی سطح سیم برش مغزی می گردد.

TEL : 02155412101
Fax : 02155405978
Email: info [at] boxelco.com
Web: www.boxelco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | General Boxel Corporation