آیکون واتساپ
TEL: 02155412101

سیم بکسل استیل

سیم بکسل استیلسیم بکسل استیل به سبب مقاومت ذاتی در برابر برخی عوامل خورنده محیطی از جمله رطوبت در صنایع دریایی، کشتی رانی، داروسازی و غذایی کاربرد بسیار گسترده ای دارد. سیم بکسل های استیل در دو گرید مختلف از استنلس استیل گرید 304 و گرید 316 تولید میشوند. سیم بکسل استیل گرید 304 اندکی توسط آهنربا جذب شده و تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار میگیرد و از این رو آن را استیل بگیر نیز می نامند. سیم بکسل استیل 316 هیچ تاثیری از میدان مغناطیسی نمی گیرد و از این رو آن را سیم بکسل استیل نگیر نیز می نامند. جنرال بکسل وارد کننده سیم بکسل استیل در گرید های مختلف و با ساختار مختلف در ایران می باشد.

مشخصات فنی سیم بکسل استیل

سیم بکسل استیل در داخل متریال بکار رفته در آن درصد بالایی کروم حدود 18% و درصدی نیکل حدود 8% دارد که وجود این دو عنصر یک خاصیت ذاتی ضد زنگ در برابر رطوبت به آن میدهد. البته باید در نظر داشت حتی سیم بکسل استیل نیز در برابر نمک های دریایی دچار زنگ زدگی میشود اما سرعت زنگ زدگی آن به نسبت سیم بکسل فولادی بسیار کمتر است. علاوه بر دو عنصر یاد شده سیم بکسل استیل 316 (نگیر) دارای 2% عنصر مولیبدنیوم نیز در ساختار خود هستند که در برابر کلرید ها نیز بر خلاف سیم بکسل استیل 304 مقاومت دارند. سیم بکسل استیل در سایز های ریز با ساختار 7X7 تولید و عرضه میشود و رنگی نقره ای مایل به زرد دارد. جنرال بکسل مشاوره دهنده خرید سیم بکسل استیل در سایز های مختلف متناسب با کاربری دریایی و صنعتی می باشد.

انواع سیم بکسل استیل در جنرال بکسل

سیم بکسل استیل 304 ساختار 7X7سیم بکسل استیل 304 ساختار 7X7

موجود
سیم بکسل استیل 316سیم بکسل استیل 316

موجود
سیم بکسل استنلس استیل 7X19 سیم بکسل استنلس استیل 7X19

موجود
سیم بکسل استیل نگیرسیم بکسل استیل نگیر

موجود
سیم بکسل استیل روکش دارسیم بکسل استیل روکش دار

موجود
سیم بکسل استیل نگیر ساختار 6X19سیم بکسل استیل نگیر ساختار 6X19

موجود

مقایسه تنسایل سیم بکسل استیل و فولادی

سیم بکسل های استیل با این وجود که دارای مقاومت بالایی در برابر اکسید کننده های محیطی هستند یعنی موردی که عملا ضعف اصلی برای سیم بکسل های فولادی محسوب میشود اما در مقابل دارای تنسایل مقاومتی پایین تری هستند. بدین معنا که از نظر استحکام کششی سیم بکسل استیل در سایز برابر تحت بار کمتری از سیم بکسل فولادی پاره میشود. از آنجا که تنسایل کششی بیش از هر چیر تحت تاثیر متریال بکار رفته در تولید و همچنین عملیات حرارتی اعمال شده بر روی فلزات است وجود درصد کم کربن در ساختار سیم بکسل استیل و عملیات حرارتی متفاوت آن با سیم بکسل فولادی سبب میشود تا سیم بکسل استیل دارای تنسایل حداکثری 1570 مگاپاسکال باشد که شاید کمترین تنسایل برای سیم بکسل های فولادی باشد. تنسایل سیم بکسل های فولادی به 2160 مگاپاسکال نیز تحت عملیات دقیق حرارتی میرسد.

قیمت سیم بکسل استیل

قیمت سیم بکسل استیل معمولا بر حسب 3 فاکتور اصلی شامل گرید استنلس استیل بکار رفته در تولید، سایز سیم بکسل استیل و برند تولید کننده و یا کیفیت تولید استوار است. با توجه به اینکه قیمت جهانی گرید های مختلف استیل که معروف ترین آنها 304، 316، 310، 312 و 410 می باشد با یکدیگر متفاوت است قیمت سیم بکسل استیل نیز که اغلب تنها از دو گرید 304 و 316 تولید شده است بالاتر می باشد. به سبب استفاده از عنصر مولیبدنیوم که فلز گران بهایی می باشد در ساختار استیل 316 طبیعتا قیمت سیم بکسل استیل 316 نیز از گرید 304 بالاتر می باشد. جنرال بکسل وارد کننده عمده سیم بکسل های استنلس استیل و کلیه متعلقات استیل در سایز های مختلف می باشد و تضمین دهنده پایین ترین قیمت برای سیم بکسل استیل می باشد.

شرایط کاری سیم بکسل استیل

سیم بکسل استنلس استیل هم قیمت بالاتری نسبت به سیم بکسل فولادی دارد و هم تنسایل مقاومتی پایین تری از خود نسان می دهد. بنابراین در شرایط خاصی از سیم بکسل استیل بجای سیم بکسل فولادی استفاده می شود که هم توجیه اقتصادی داشته باشد و هم هدف از ایجاد اتصال با سیم کشش و به منظور اسلینگ نباشد. در زیر برخی از شرایط کاری سیم بکسل استیل را بر می شماریم.


  • در شرایط نامطلوب محیطی شامل محیط هایی با باران های اسیدی، گازهای خورنده و آب و رطوبت که سیم بکسل فولادی در آستانه زنگ زدگی قرار می گیرد از سیم بکسل استیل استفاده می شود.
  • در محیط های صنعتی که به سبب عملکرد دیگر اجزای ماشین بالاخص اجزای دوار شرایط الکترومغناطیسی بوجود می آید از سیم بکسل استیل بالاخص گرید 316 به سبب خاصیت نگیر آن استفاده می شود.
  • در بسیاری از طراحی های زینتی و دکوراسیون از سیم بکسل استیل اولا به سبب خواص ضد زنگ و ثانیا به سبب براقی بسیار خیره کننده ای که دارد استفاده می شود.

البته به جز موارد یاد شده شرایط کاری دیگری نیز در حالت های خاص برای سیم بکسل استیل می توان بر شمرد.

مقایسه قابلیت های سیم بکسل استیل بگیر و نگیر

در عرف بازار سیم بکسل های استنلس استیل را در دو دسته بگیر و نگیر قرار می دهند. در واقع سیم بکسل استیل نگیر همان گرید 316 می باشد که تقاضای بیشتری داشته و به سبب عدم جذب تحت میدان مغناطیسی با این نام خوانده می شود. سیم بکسل استیل بگیر که قیمت پایین تری نیز دارد اندکی جذب را با آهنربا تجربه می کند و از این رو بگیر خوانده شده و از گرید 304 استیل تولید می شود.

هر دو گرید از سیم بکسل استنلس استیل در تست های کشش و سایش و تست هایی که قابلیت های مکانیکی سیم بکسل را مشخص می کنند در یک سطح عمل می کند چرا که مبنا و ترکیبات عمده آلیاژی آنها برابر و تنها 2% اختلاف در ترکیبات دارند که مربوط به جایگزینی 2% از عنصر آهن در ترکیبات سیم بکسل استیل نگیر 316 با عنصر فلزی مولیبدنیوم است. این دو درصد تغییر در ترکیبات آلیاژی دو گرید از سیم بکسل استیل هر چند بر خواص مکانیکی تاثیر محسوسی ندارد اما بر قابلیت های شیمیایی دو گرید بسیار موثر می افتد. بگونه ای که سیم بکسل استنلس استیل نگیر 316 نه تنها در تماس با آب و رطوبت بلکه در تماس با بسیاری گاز های خورنده و ترکیبات کلر دار مقاومت بسیار بالاتری از گرید 304 بگیر دارد. برای کاربری های عادی مانند کاربری ساحلی و در تماس با آب و رطوبت اغلب گرید 304 نیز پاسخگو می باشد اما بدیهی است که در صورت داشتن بودجه برای خرید همواره انتخاب سیم بکسل استیل نگیر 316 می باشد.

TEL : 02155412101
Fax : 02155405978
Email: info [at] boxelco.com
Web: www.boxelco.com

© Copy right 2024 | All ights Reserved | General Boxel Corporation